اکتشاف

حفاری پودری

حفاری پودری یک تکنیک حفاری دستی است که در آن یک سر مته سنگین برشی یا چکشی به یک کابل متصل شده و در یک گمانه باز یا درون یک پوشش موقت به پایین رانده می‌شود.

در این روش معمولاً از یک سه پایه برای نگهداری ابزارها استفاده می‌شود. با حرکت بالا و پائین کابل، مته برشی یا چکشی خاک یا سنگ متراکم درون گمانه را ضعیف می‌کند و در مرحله بعد توسط یک گلکش خارج می‌شود. همزمان با مته دستی، یک پوشش موقت از جنس فولاد یا پلاستیک می‌تواند به منظور جلوگیری از ریزش گمانه مورد استفاده قرار بگیرد. زمانی که فیلترهای (well screen) دائمی و پوشش نصب شوند، این پوشش موقت از گمانه خارج می‌شود.

این نوع از حفاری برای حفر چاه و یا فعالیت‌های مرتبط با اکتشاف مواد معدنی برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است و قابل تطبیق با انواع تکنولوژی است. ‌حفار می‌توانند دستگاهی ساده‌ متشکل از یک سر مته سنگین و یک کابل باشد و با دست انجام گیرد. در انواع جدید که با نام حفاری کابلی نیز شناخته می‌شود از یک موتور و کابل به منظور حفر گمانه‌هایی به عمق چند صد فوت استفاده کند.

یکی از مصارف حفاری پودری در کشورهای جهان سوم به عنوان یک روش ارزان و قابل اطمینان برای حفاری چاه‌های آب است. تجهیزات این روش به گونه‌ای هستند ساخت، حمل و استفاده از آنها به سادگی امکان پذیر است. این حفارها آلودگی کمتری نسبت به روش‌های معمول حفاری دستی دارند و این روش قادر به حفر چال‌های باریکتر و عمیق‌تر نسبت به حفاری دستی در انواع مختلف محیط‌های خاکی و سنگی است.

چنانچه جنس محیطی که حفاری در آن صورت می‌گیرد به اندازه کافی مقاوم باشد، حفاری تا رسیدن به آب قابل انجام خواهد بود و اگر محیط از خاک سست یا ماسه باشد ممکن است از یک لوله به منظور جلوگیری از ریزش چاه استفاده شود. پس از اینکه چال به اندازه کافی عمیق شد پوشش دائمی نیز نصب می‌گردد.

توانایی ها و دارایی ها

توانایی ها :

دارایی ها :

نام دستگاه
سازنده
توان حدامثر عمق گمانه
تعداد
سیستم حفاری
Gardner Denver 2500 (دستگاه حفار)
آمریکا
40 متر
2
ضربه ای – چرخشی
Ingersoll Rand 750 (کمپرسور هوا)
آمریکا
2

پروژه های درحال انجام

پروژه های انجام شده